11.12.Međunarodni dan planina

11.12. se obilježava Međunarodni dan planina, a Ujedinjeni narodi , želeći skrenuti pažnju na očuvanje planina I održivost okoliša, proglasili su 2002. Međunatodnom godinom planina. Planine su dom gotovo milijarde ljudi I životinja, a mnogi zavise o njima zbog vode, hrane I izvora energije.

Planine I njihovo bogatstvo pod stalnom su prijetnjom, najviše zbog klimatskih promjena.

Svako od nas može učiniti nešto, pa su tako učenici Medicinske škole Zenica, zajedno sa svojim profesoricama, voditeljicama sekcije Prve pomoći (Selmom Buljubašić, Umom Čeliković-Neimarlija, Irmom Škulj, Belminom Pivić I Amrom Redžić), danas obilježili Međunarodni dan planina.

Učenice su tom prilikom pripremile pano I održale prigodno predavanje o planinama na COZ-u u III-7 I III-4, te ukazale na važnost očuvanja planina I njihovih bogatstava, kao I uticaju planinarenja na zdravlje čovjeka. k