22.10.Međunarodni dan posvećen mucanju i govornim manama

22.10. je proglašen Međunarodnim danom pažnje posvećene mucanju i govornim manama, te se tim danom želi javnosti približiti i pojasniti problem mucanja i ostalih govornih mana.

Obilježavanjem ovog dana želi se senzibilizirati javnost da mucanje ne smiju omalovažavati jer ono za mnoge ne predstavlja samo poremećenu govornu tečnost već i brojne negativne osjećaje vezane uz govorne situacije.

Mucanje je poremećaj govora u kojem je normalan tok govora prekinut čestim ponavljanjem ili produživanjem govornih zvukova, slogova ili riječi ili osoba ne može početi govoriti riječ.

Pogađa osobe svih dobi, ali najčešće je u djece u dobi između 2 i 6 godina. Dječaci triput češće mucaju nego djevojčice. Većina djece ipak preraste svoje mucanje te se procjenjuje kako manje od 1% odraslih muca.

Profesorica Džermanina Krdžalić i profesor Adnan Adilović su obilježili ovaj dan sa svojim učenicima uz razgovor,diskusiju i panoe posvećene ovom danu.