21.03.Svjetski dan osoba sa Downovim sindromom

Danas je Svjetski dan osoba sa Downovim sindromom!

Obilježava se svake godine 21. marta.

Vijeće učenika naše škole je odlučilo da na simboličan način, oblačenjem različitih čarapa, obilježi ovaj dan i podrži svaku osobu koja se, ne svojom voljom, rodila sa jednim hromosomom vise, a uljepšala nam svijet i naučila kako da ih cijenimo kao osobe pune ljubavi i dobrote. mi

21.3. – Dan osoba sa Down Sindromom 😊🧦🧬Postoje neka djeca. Ona se rode, znaš, s malo drugačijim kromosomima. Zapravo, samo s jednim. Dvaestprvim. Ništa posebno. Jedan manje – više.

Ali pazi, nemaju oni zato manje, kako kažu neki. Više imaju. Dobiju dobrotu, kakvu ja ne nosim u svojim prsima. Dobiju iskrenost, kakvu ja ne poznajem u svojoj glavi. Nose ogromnu ljubav. Osjećajnost. Predivnost.

I znaš što? Nisu oni drugačiji. Mi smo. Jer ne kužimo život. Jer smo svojom glupošću blokirani. Jer ne gledamo srcem, nego rangiramo prema kojekavim normama. Mi smo, kad ti kažem. Mi smo zakinuti. A oni? Oni su čisti blagoslov. (I.Klarić)