20.10.Svjetski dan osteoporoze

Svjetski dan osteoporoze obilježava se svake godine 20.10., čime se pokušava kod stanovništva podići svijest o ovom oboljenju, načinima prevencije, dijagnostike i liječenja. Osteoporoza je oboljenje koštanog tkiva kod kojeg dolazi do gubitka organskog i mineralnog dijela kosti, zbog čega kosti postaju krhke i lomljive. U početku simptomi su neprimjetni i zbog toga se teže dijagnosticira. Često je prvi simptom oboljenja prijelom kosti. Osteoporoza je oboljenje starije životne dobi. Spada u pet najčešćih hroničnih oboljenja, a u 80% slučajeva obolijevaju žene.

Svoj doprinos u podizanju svijesti o osteoporozi dali su i učenici III4 sa prof. Amrom Redžić, koji su u sklopu aktivnosti na dodatnoj nastavi iz Zdravstvene njege obilježili ovaj dan u holu škole.